۱۴۰۳-۰۱-۲۷
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

ممنوعیت فروش دخانیات در فروشگاه‌های آنلاین و پلت‌فرم‌های اینترنتی

  • ۱۴۰۲-۱۰-۲۱

فرورتیش‌آنلاین: در پی وصول گزارشاتی مبنی بر فروش دخانیات از طریق فروشگاه‌های آنلاین و پلتفرم‌های اینترنتی، دادگستری کل استان تهران به اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی تذکر داد.

برخی فعالان تجاری با وجود ممنوعیت فروش مواد دخانی در فضای مجازی، مشتری‌های زیر ۱۸ سال دارند که این امر برابر ماده ۱۲ قانون جامع «کنترل و مبارزه ملی با دخانیات» و ماده ۱۰ آیین‌نامه اجرایی این قانون ممنوع است.

بر این اساس معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان تهران اکنون اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی را مکلف کرده تا از استمرار این موضوع جلوگیری کند؛ در غیر این صورت برابر قوانین و مقررات، برخورد قانونی و قضایی لازم با متخلفان به عمل خواهد آمد.

بر اساس ماده 12 قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات به ممنوعیت فروش یا عرضه مواد دخانی به افراد زیر ۱۸ سال یا به واسطه این افراد اختصاص دارد که در این صورت علاوه بر ضبط فرآورده‌های دخانی کشف شده نزد متخلف، او به جزای نقدی از یکصد هزار ریال تا پانصد هزار ریال محکوم می‌شود، تکرار یا تعدد تخلف، مستوجب جزای ده میلیون ریال مجازات است.

در آ‌یین‌نامه این قانون نیز تاکید شده که فروش محصولات دخانی به افراد از طریق اینترنت و دستگاه‌های خودکار فروش ممنوع است و فروشنده باید در صورت مشکوک بودن سن خریدار، مدرک شناسایی بخواهد.

ایرنا

خبرها