۱۴۰۲-۰۳-۱۰
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

دوست دارم در آغوش تو بمیرم ال‌دیه‌گو

  • ۱۴۰۲-۰۲-۱۴

«سینا فراهانی» در فرورتیش‌آنلاین نوشت: گوش‌هایتان را روی زمین بگذارید. صدای انفجار را می‌شنوید؟

به زودی قرار است روح بلند دیه گو آرماندوی فقید بر فراز شهر ناپل به پرواز درآید.

گزاف نیست اگر بگوییم هر فوتبال‌ دوستی علاقه دارد که روز بازی با اودینزه در شهر ناپل در میدان اصلی شهر روبروی تلویزیون شهری قرار بگیرد و بوی شور و شعف پس از سوت پایانی را استشمام کند.

همه می‌دانیم که ناپولی به زودی به طور رسمی قهرمان می‌شود. تیمی که هر آنچه دارد مردم است و مردمی که هر آنچه دارند این تیم است.

یک ضرب‌المثل فوتبالی هست که می‌گوید: «بازیکن‌ها تلاش می‌کنند و تیم‌ها برنده می‌شوند»، اما برای مارادونا همه چیز متفاوت است چرا که یک تیم تلاش می‌کند تا مارادونا زنده بماند.

وقتی سال ۲۰۲۰ بعد از فوت غم بار دیه گو نام ورزشگاه سن پائولو به نام دیه گو آرماندو مارادونا تغییر نام داد انگار همه‌ی ما منتظر بودیم که در همین حوالی ناپولی ردای قهرمانی را بپوشد و اسکودتو بوسه‌ای طلایی بر پیشانی پایتخت دوم آرژانتین بزند‌.

بله، درست است.

این شور و این هیجان ارثیه‌ایست که ناپل از بوئنوس آیرس برده است و انگار در این شهر همه چیز بوی آمریکای جنوبی می‌دهد.

در سالی که آرژانتین آن قهرمانی دراماتیک را در دوحه جشن گرفت، قهرمان شدن ناپولی یک معنای ویژه دارد و آن هم نگاه ویژه‌ی دیه گو از آسمان به تیم‌های مورد علاقه‌اش است.

دست‌هایی که روزی دست خدا نام‌گذاری شده بودند اکنون از سمت خدا به پایین آمدند تا بار دیگر نام او در جایی از تاریخ زنده شود که روزی جای قدم‌هایش را طلا می‌گرفتند.

فرانک مک گاروی مهاجم سابق لیورپول درباره‌ی مارادونا می‌گوید: «مارادونا بزرگترین بازیکنی است که تاکنون بازی کرده است. اگر شما به من بگویید از بین پله، یوهان کرویف و فرانس بکن باوئر یا هر بازیکن دیگری انتخاب کنم، من مارادونا را انتخاب خواهم کرد.»

مردم در خصوص لیونل مسی ستاره فعلی آرژانتین صحبت می‌کنند و او را با مارادونا مقایسه می‌کنند، ولی آیا او می‌تواند، کاری که مارادونا در جام‌جهانی ۱۹۸۶ انجام داد را انجام دهد. آیا او می‌تواند ناپولی را دو بار قهرمان سری آ کند؟

نه، ال دیه گوی عزیز…

درست است که مسی توانست آرژانتین را بار دیگر قهرمان دنیا کند و روح بزرگ تو را مشعوف و سرمست از این اتفاق نگه دارد اما بدان که قهرمانی ناپولی با تو ضیافتی بود که میزبانی شایسته‌تر از تو یافت نخواهد کرد.

جملات مک گاروی نشان می دهد که فتح اسکودتو توسط تو حتی فراتر از قهرمانی آلبی سلسته در جام‌جهانی بود چرا که نام تو نام شهری را زنده کرد که تاریخ افتخاراتش فقط با قلم تو نقش گرفته است.

حالا وارثان خلف تو در آستانه‌ی افتخاری هستند که برایش لحظه‌ای سپر نینداخته‌اند و می‌خواهند چیزی را به تو تقدیم کنند که از خودت به ارث برده‌اند.

اسپالتی می‌گوید حضور در استادیم مارادونا به ما قدرت می‌دهد و این قدرت را از سوی تو دریافت می‌کنند و چه درست تعبیر می‌کنند آن‌ها که می‌گویند با هر بار بازی ناپولی در این ورزشگاه روح تو برای تماشای این دیدار به پرواز در می‌آید و بر فراز این ورزشگاه می‌نشیند.

قرار است چند روز دیگر شهر ناپل رنگ و بویی را به خودش بگیرد که بوئنوس آیرس در روز قهرمانی آرژانتین به خودش گرفته بود و جوری از دی لورنزو با جام در دستانش استقبال کند که از تو استقبال کرده بود.

کوارا و اوسیمن و دیگر ستاره‌های پارتنوپی (لقب تیم ناپولی) کاری کردند کارستان اما ال پلوسای عزیز یادمان نمی‌رود اینجا هرچه بکارند دهقانی فداکارتر از مارادونا برای برداشتش پیدا نخواهند کرد.

اگر سندروم بازی‌های انتهای فصل تیم‌های اسپالتی نبود شاید جشن با شکوهی در استادیوم اصلی شهر ناپل برگزار می‌شد و چه بسا این تیم در اروپا هم ادامه می‌داد اما چه میشه کرد ظاهرا قرار است لختی صبر کنند تا از پای تلویزیون شاهد قهرمانی تیم محبوبشان باشند.

درست است که این قهرمانی هم برای یک سال است و ممکن است سال بعد هم باز یوونتوس، میلان و یا اینتر قهرمان سری آ شوند اما یادمان باشد قهرمانی‌های ناپولی طعمی از جنس ماندگاری می‌دهد، چیزی که تا به حال دیه گو را در قلب ما زنده نگه داشته است.

این پیروزی و این قهرمانی نوش جان شهری که ناچار شد در اروپا به دنیا بیاید و گرنه این شهرجایش در میانه ی آرژانتین بود چرا که رد پای دیه گو در گوشه گوشه‌ی این شهر حس می‌شود  و زیستن بعد از او بود که در این شهر تبدیل به یک عادت شد.

پیشاپیش این قهرمانی تقدیم به تو ال دیه گوی کبیر.

خبرها