۱۴۰۲-۰۳-۱۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

سالی که نکوست از بهارش پیداست

  • ۱۴۰۲-۰۱-۰۲

«سینا فراهانی» به بهانه آغاز دوران تازه فوتبال کشور با بازی ایران و روسیه در فرورتیش‌آنلاین نوشت:

گفتم سال نکو، یاد ۱۴۰۱ افتادم. سالی که با همه‌ی فراز و نشیب‌هایش در امر ورزش خصوصا فوتبال بیشتر روی نشیبش را به خودش دید.

از عزل عزیزی خادم در اواخر ۱۴۰۰ تا انتخابات سال بعدش که تا آستانه‌ی ابطال رفت اما به یکباره برگزار شد و مهدی تاج بر کرسی فدراسیون نشست.

تورنمنت‌هایی که یکی پس از دیگری به آن امید داشتیم اما روی ناخوشش را به ما نشان داد.

از حذف تیم امید در مرحله‌ی گروهی مسابقات زیر ۲۳ سال یا همان جام ملت‌های امیدهای آسیا تا شکست ناباورانه‌ی تیم جوانان ما در آخرین روزهای زمستان ۱۴۰۱ در بازی مقابل عراق و عدم صعود به جام‌جهانی.

همه و همه می‌توانست با درخشش تیم ملی در جام جهانی قطر التیام بخشیده شود اما حتی برکناری اسکوچیچ و آمدن کی‌روش که البته به زعم فدراسیون نشینان انتخاب شایسته‌ای بود هم نتوانست باری  از دوش ما بردارد.

ما سعی کردیم با جمله‌های چون «ما نیمه‌ی دوم مساوی کردیم» و «ما دوتا به میله‌ی انگلیس زدیم» روی این ناامیدی سرپوش بگذاریم اما مردم بیشتر از آن چیزی که فکرش را می‌کنیم، فوتبال می‌دانند.

حذف از جام‌جهانی اما شروع یک رنسانس برای فوتبال ما بود که بدانیم نه تنها با مربی داخلی و حتی کم‌تجربه در عرصه‌ی بین‌المللی می‌توان موفق شد بلکه آرژانتین به ما ثابت کرد می‌شود قهرمان جهان شد.

انتخاب قلعه‌نویی در آخرین روزهای سال اتفاقیست که شاید الان به موقع رخ داد.

مربی‌ای که به قول ذوالفقارنسب در سال ۲۰۰۷ سوخت و خیلی زود سکان هدایت تیم ملی را به عهده گرفت و اگر او پنج سال بعد مربی تیم ملی می‌شد، ما هرگز اسیر سیکل باطل کی‌روش نمی‌شدیم.

سال قبل با همه‌ی کمی و کاستی‌هایش شاید درس بزرگی به ما داد تا بدانیم می‌توانیم از درخت داشته‌هایمان سیب بچینیم و از زندگی لذت ببریم تا اینکه بخواهیم در باغ همسایه حسرت میوه‌هایی استوایی را بکشیم.

بازی ایران و روسیه در سالی که به جام ملت‌های آسیا ختم می‌شود اگرچه ملاک و حجت نیست اما می‌تواند شروع دورانی باشد که نتیجه‌اش یادآور دوران بازی‌های امجدیه و آزادی و قهرمانی تیم‌های سرهنگ محمود بیاتی و حشمت‌خان مهاجرانی است.

ما بعد از این بهار در انتظار زمستانی هستیم که نویدش بهار پر افتخاری دیگر است.

قلعه‌نویی و سربازانش برای آن که زمستانی آسان و با شکوه داشته باشند باید این بهارشان را آباد و پیروز آغاز کنند.

به امید موفقیت یوزبچه‌های ایران پیروز ما…

خبرها