۱۴۰۲-۰۳-۱۱
  • facebook
  • twitter
  • telegram
  • instagram

دربی ۱۰۰ جنگی برای جنون

  • ۱۴۰۲-۰۲-۰۳

«سینا فراهانی» در فرورتیش‌آنلاین نوشت:

در این ۱۰ ساله شاید این عجیب‌ترین دربی باشد که به چشم خود دیده باشیم.

دربی یا همان شهرآورد پایتخت همیشه یک جنگ تمام‌عیار بین شوالیه‌های آبی و قرمز بوده است.

از صفر ایرانپاک و غلامحسین مظلومی تا حسین کلانی و حسن روشن هر کدام سربازانی بوده‌اند که جان‌فشانی برای موفقیت تیم محبوبشان کمترین کاری بود که برای این بازی انجام داده بودند.

از گل‌های حساس و دقایق پایانی فرهاد مجیدی با آن تعقیب و گریز به‌یادماندنی شیث رضایی تا آن شلیک مرگبار کریم باقری به قلب دروازه‌ی وحید طالب لو که حسن ختامی با شکوه برای مساوی های مکرر و خسته‌‌کننده‌ی دربی بود نشان از شایستگی بیش از حد بهترین دربی آسیا دارد.

اگر قرار بر تحلیل تاریخچه‌ی شهرآورد تهران باشد باید مقاله‌ها در وصف این پرفورمنس به‌یادماندنی داشته باشیم طوری که شاید باید ماه‌ها زمان بگذاریم تا به طور کامل اتمسفر وصف‌ناشدنی این بازی را به رخ دنیا بکشیم.

در طول تاریخ دربی‌های باشکوه و رشک‌برانگیزی در سراسر دنیا برگزار شده و می‌شود.

از آمریکای جنوبی که صاحب یکی از مهم‌ترین دربی‌های دنیا به نام سوپرکلاسیکوست که جدال مرگبار بین دو تیم لیبرتادورس و ریورپلاته است،

تا اروپا و جدال‌های حساسی از جمله بارسلونا و رئال مادرید موسوم به ال کلاسیکو، دربی روهر در آلمان بین دو تیم دورتموند و شالکه و یا درکلاسیکر بین دورتموند و بایرن مونیخ، تا تقابل‌های حساس پریمیرلیگ بین لیورپول و اورتون موسوم به دربی مرسی ساید، سیتی و یونایتد موسوم به دربی منچستر، تاتنهام و آرسنال موسوم به دربی شمال لندن و دربی‌های دیگری مثل دکلاسیکر یا دربی هلند بین آژاکس و فاینورد و یا لکلاسیک در فرانسه بین مارسی و پی اس جی همه و همه نشان از اهمیت بازی‌هایی دارد که نام دربی یا شهرآورد روی آن حکاکی شده است.

درست است که جدال بین پرسپولیس و استقلال مثل بارسا و رئال جنگ بین استقلال طلبی و پادشاهی نیست اما این بتل همواره کارزار آدم‌هایی بوده که حتی اگر قهرمان هم نشوند اما پیروزی در این بازی برای‌شان حکم یک جام را دارد.

دربی صد که تعداد صندلی‌های خالی‌اش از تعداد تماشاگرانش بیشتر است ساپینتو و یحیی‌ای را در دل خود جا داده است که در یک فصل پرفراز و نشیب تیم‌هایی را فرماندهی کرده‌اند که هر کدام با زخم‌های عمیقی به این بازی رسیده‌اند.

اگر غم بزرگ حذف از آسیا برای استقلال و فسخ بزرگ لوکادیا که می‌توانست بار بزرگ قهرمانی برای پرسپولیس را به دوش بکشد، کنار بگذاریم آزادی یکشنبه‌ی جنون‌آمیزی را پشت سر خواهد گذاشت.

یک جنگ تمام عیار بین تیم دوم و سوم جدول که اگر می‌خواهند باد به پرچم زرد رنگ طلایی‌پوشان اصفهان نوزد باید بجنگند تا ببرند.

جنگی که امیدواریم از جنس معرفت و جوانمردی و شایستگی باشد.

 

خبرها